THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009

ΒΑΡΙΑ ΠΟΔΙΑ...

Η Νίκη Βόλου αναδείχθηκε νικήτρια στο θεσσαλικό φιλικό ντέρμπι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας επικρατώντας της Αναγέννησης με 1-0. Το μοναδικό γκόλ που έκρινε τη συνάντηση η ομάδα της Νέας Ιωνίας το πέτυχε στο 2ο λεπτο των καθυστερήσεων όταν ο Κουσίδης σε μια υποδειγματική αντεπίθεση εκμεταλλεύτηκε την θαυμάσια πάσα του Μαρυουδή και απεναντι από τον Κουτσόπουλο πλάσαρε εύστοχα.
Η Νίκη παρουσίασε μια θετική εικόνα στο φιλικό και παρουσιάστηκε μ’ ένα συνολο δεμένο και σφιχτό σ’ ολες τις γραμμές. Εδωσε βέβαια την πρωτοβουλία των κινήσεων στην Αναγέννηση και την περισσότερη ώρα ήταν στην άμυνα, αλλά κατα διαστήματα έδειξε δεμένη και αφησε υποσχέσεις για το πρωταθλημα της Γ’ Εθνικής. Από πλευράς Αναγέννησης, η εικόνα για τους «κιτρινόμαυρους» στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν μέτρια καθώς παρουσιάστηκαν και πάλι «σφιγμένοι» με βαριά τα πόδια και δίχως καλή κυκλοφορία της μπάλας όπως και στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο του προσφατου φιλικού με την ΑΕΛ.
Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ήταν βελτιωμένη αισθητά, επαιζε στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσε σε πολλές περιπτώσεις να πετύχει γκόλ αλλά υπήρξε άσφαιρη. Χαρακτηριστικές ευκαιρίες ηταν αυτές που δημιουργησε ο Σωκράτης Μπουντούρης με εντυπωσιακές επινοήσεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα (90’, 91’ και 93’) όπου νικήθηκε από τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Τάσσο που πήρε τη θέση του Νάννι στο δεύτερο ημίχρονο. Νωρίτερα οι «κιτρινόμαυροι» της Καρδίτσας εχασαν ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Σάββα στο 48’ και του Χατζηρίζου στο 75’.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 1000 οπαδοί της Αναγέννησης, ενώ εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οργανωμένων πυρήνων (ULTRAS GATE3 και ΛΕ.Φ.Α.Κ.) που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν υπερ της ομάδας τους. Στο γήπεδο βρέθηκαν και ελάχιστοι οπαδοί της Νίκης και δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό καθως όλα κύλησαν αψογα.
.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Πίτκας, Αγγελόπουλος,Κουρτεσιώτης, Μάριαν, Φέρστερ, Μπιτέλης, Βούκοβιτς, Μελαμπιανάκης,Κόσουτιτς, Τσάγγαρης, Γκόγκας. Επαιξαν ακομη οι Κουτσόπουλος, Σάββας,Διγκόζης, Ζάγκος, Χατζηρίζος, Μπουντούρης και Τζέκος.
.
Νίκη Βόλου (Χόρχε Μπάριο): Νάννι, Καρυώτης, Κωνσταντινίδης, Μάγγος, Μπένκουα, Μωυσίδης, Σωτρίνης, Στάμος, Παπαστεργίου, Γκόμεζ, Χατζηλιώντας.Επαιξαν ακόμη οι Τάσσος, Λιάρος, Γεωργιάδης, Μοράλες, Κουσίδης, Σαπαλίδης,Καρακώστας, Παπαιωάννου, Σαμαράς, Ντακουρ, Κακαζούκης, Μαυρουδής.

Διαιτητής ο κ. Βαλλιώτης από τη Λάρισα άριστος μαζί με τους βοηθούς κ.κ.Καραμπούα και Τσακνάκη.

(ΠΗΓΗ:MIKRILIGA.COM - Θ. ΚΑΤΣΑΡΑΣ)